Jak naučit psa povelům
Jak naučit psa přijít na zavolání
S výcvikem přivolání (přijď na povel) začněte v klidném prostředí a v interiéru.
1. Posaďte se se a řekněte jeho jméno nebo slovo "pojď".
2. Pokaždé, když řeknete "pojď/jméno", dejte štěněti pamlsek. Zatím nemusí nic dělat! Stačí zopakovat slovo a dát pamlsek. Snadné!
3. Poté hoďte pamlsek na podlahu poblíž sebe. Jakmile štěně skončí s pamlsek na zemi, řekněte znovu jeho jméno. Jakmile vzhlédne, dejte mu další pamlsek.
4. Tento postup opakujte několikrát, dokud nezačnete pamlsek házet o něco dál a dokud se na vyslovení jeho jména neotočí čelem k vám.
Poznámka: Vyvarujte se opakování jména štěněte; příliš časté vyslovování jména, když nereaguje, usnadňuje jeho ignorování. Místo toho se ke štěněti přibližte a vraťte se na krok, kdy může úspěšně reagovat na své jméno napoprvé.
5. Jakmile se štěně dokáže otočit čelem k vám, začněte přidávat pohyb a udělejte hru zábavnější! Hoďte na zem pamlsek a udělejte několik rychlých kroků pryč, zatímco budete štěně volat jménem. Mělo by se za vámi rozběhnout, protože honička je zábava!
6. Když vás chytí, hodně je chvalte, dejte jim pamlsky nebo si zahrajte s přetahovací hračkou. Přijít k vám by měla být zábava! Pokračujte v navazování na tyto hry na delší vzdálenosti a na jiných místech. Při výcviku venku (vždy v bezpečném, uzavřeném prostoru) může být užitečné mít štěně zpočátku na dlouhém vodítku.
Když k vám štěně přijde, nenatahujte k němu ruku a nechytejte ho. To může být pro některé psy matoucí nebo děsivé. Nikdy psa nevolejte, aby byl potrestán! Pouze ho tím naučíte, že jste nepředvídatelní, a je dobré se vám vyhnout. Za reakci na jméno psa vždy vydatně odměňujte, a to i v případě, že prováděl lumpárny!
Jak naučit psa chůzi na volném vodítku
Při výcviku závodní poslušnosti to znamená, že pes chodí po vaší levé straně s hlavou vyrovnanou s vašm kolenem, zatímco vy držíte vodítko volně. Výcvik štěňat může být o něco volnější, přičemž cílem je, aby chodila zdvořile na volném vodítku bez tahání. Někteří cvičitelé dávají při nácviku tohoto jednoduchého způsobu společné chůze přednost slovům "jdeme" nebo "vpřed".
Ať už zvolíte jakýkoli pokyn, buďte důslední a používejte vždy stejné slovo. Zda bude štěně chodit po vaší levé nebo pravé straně, je zcela na vás. Buďte však důslední v tom, kam chcete, aby se nezmátlo a nenaučilo se kličkovat před vámi.
Nejprve se ujistěte, že se štěně na vodítku cítí dobře. Zpočátku to může být zvláštní pocit a některá štěňata mohou vodítko kousat. Při každém nasazování vodítka dávejte štěněti pamlsky.
Poté se postavte vedle štěněte s vodítkem ve volné smyčce a dejte mu několik pamlsků za to, že stojí nebo sedí vedle vaší nohy.
Udělejte jeden krok dopředu a povzbuďte ho, aby vás následovalo, tím, že mu dáte další pamlsek, jakmile vás dožene.
Pokračujte v dávání pamlsků štěněti na úrovni vašeho kolena nebo kyčle, jak budete kráčet vpřed.
Když se rozběhne před vás, jednoduše se otočte opačným směrem, zavolejte ho k sobě a odměňte ho na místě. Pak pokračujte. Postupně začněte dávat pamlsky dále od sebe (z každého kroku na každý druhý, každý třetí a tak dále).
Nakonec bude váš pes chodit spokojeně po vašem boku, kdykoli bude na vodítku. Dopřejte svému psovi dostatek času na očichávání pachů na procházkách. Jakmile si čas na očichání dopřeje, dejte mu veselým hlasem pokyn "Jdeme!" a odměňte ho za to, že se vrátí na místo a půjde s vámi.
Jak naučit psa sednout
Existují dvě různé metody, jak štěněti ukázat, co znamená "sedni".
První metoda se nazývá odchyt.
Postavte se před štěně a držte v ruce nějaké jeho psí krmivo nebo pamlsky.
Počkejte, až si sedne - řekněte "ano" a dejte mu pamlsek.
Pak ustupte dozadu nebo do strany, abyste ho pobídli ke stání, a počkejte, až si sedne.
Jakmile si sedne, dejte mu další pamlsek. Po několika opakováních můžete začít říkat "sedni" hned, jak si začne sedat.
Další možnost se nazývá lákání.
Klekněte si před štěně a jako návnadu držte pamlsek.
Položte pamlsek štěněti přímo před čumák a pak pomalu zvedněte pamlsek nad jeho hlavu. Pravděpodobně si sedne, když zvedne hlavu, aby pamlsek okusovalo.
Dovolte mu, aby pamlsek snědlo, až se zadkem dotkne země.
Zopakujte to jednou nebo dvakrát s pamlskem, pak pamlsek odstraňte a použijte jen prázdnou ruku, ale štěně i nadále odměňujte poté, co si sedne. Jakmile porozumí signálu rukou k sednutí, můžete začít říkat "sedni" těsně před tím, než dáte signál rukou.
Nikdy štěně fyzicky nestavte do pozice sedni; to může být pro některé psy matoucí nebo zneklidňující.
Jak naučit psa ležet
"Lehni" lze naučit velmi podobně jako "sedni".
Můžete počkat, až si pes lehne (začít můžete v tiché, malé místnosti, například v koupelně).
Zachyťte toto chování tím, že psa odměníte pamlskem, když si lehne.
Dejte mu pokyn k uvolnění, aby se postavil zpět (a v případě potřeby ho povzbuďte návnadou), a pak počkejte, až si opět lehne.
Když si po postavení rychle lehne, můžete začít říkat "dolů" těsně předtím, než tak učiní. Můžete také lákat na lehnutí ze sedu.
Přiložte psovi k nosu pamlsek v ruce a pomalu ho přibližujte k podlaze.
Pro začátek dejte pamlsek, když se pes lokty dotkne podlahy.
Po několika cvicích začněte přikládat prázdnou ruku k podlaze a pamlsek dávejte poté, co si pes lehne.
Když dokáže spolehlivě sledovat váš signál rukou, začněte říkat "dolů", jakmile ruku posunete.
Stejně jako při sedání nikdy nepoužívejte sílu, abyste psa dostali na zem.
Jak naučit psa zůstat
Štěně, které zná pokyn "zůstaň", zůstane sedět, dokud ho nepožádáte, aby vstalo, a to dalším pokynem, kterému se říká "uvolňovací slovo". Zůstat na místě je chování, které trvá. Cílem je naučit psa zůstat sedět, dokud nedáte pokyn k uvolnění, a pak začít přidávat vzdálenost.
Nejprve naučte uvolňovací povel. Vyberte si, které slovo použijete, například "OK" nebo "volno".
Postavte se se štěnětem do sedu nebo stoje, hoďte mu na zem pamlsek a řekněte slovo, když si pro pamlsek vykročí.
Tento postup opakujte několikrát, dokud nebudete schopni říci slovo jako první a poté hodit pamlsek, co se začne pohybovat. Tím psa naučíte, že pokyn k uvolnění znamená pohyb nohou.
Udělejte pauzu a dejte mu další pamlsek za to, že zůstal sedět, a pak ho pusťte.
Postupně prodlužujte dobu, po kterou čekáte mezi jednotlivými pamlsky.
Pokud váš pes vstane před pokynem k uvolnění, je to v pořádku! Znamená to jen, že není připraven sedět tak dlouho, takže mu to můžete usnadnit tím, že se vrátíte ke kratší době.
Jakmile váš pes vydrží sedět několik sekund, můžete začít přidávat vzdálenost.
Postavte ho do sedu a řekněte "zůstaň", ustupte o krok zpět, pak se ke štěněti vraťte, dejte mu pamlsek a vaše uvolňovací slovo.
Pokračujte v postupných krocích a udržujte je dostatečně snadné, aby váš pes mohl úspěšně zůstat. Cvičte jak chůzi čelem k němu, tak i chůzi zády k němu (což je realističtější).
Jakmile váš pes dokáže zůstat, můžete postupně vzdálenost zvětšovat. To platí i pro "sedni". Čím pevněji se ho naučí, tím déle může zůstat sedět. Klíčem k úspěchu je neočekávat příliš mnoho a příliš brzy. Výcvikových cílů se dosahuje postupně, takže možná budete muset zpomalit a zaměřit se na jednu věc najednou. Abyste měli jistotu, že se trénink "uchytí", měla by být sezení krátká a úspěšná.