.
Objednejte za 1 799 Kč a máte DOPRAVU ZDARMA!

10 tipů pro bezpečné cestování autem

1. Bezpečí pejska 

Během jízdy mějte svého domácího mazlíčka připoutaného. Není bezpečné pro vás ani pro vašeho pejska, pokud během jízdy poskakuje po autě. Musíte se soustředit na řízení a váš pejsek vás může rozptylovat, pokud bude natěšený nebo vystrašený. Airbagy jsou skvělé pro vás, ale mohou vašeho mazlíčka zabít, pokud dojde k nehodě s ním na předním sedadle. Z tohoto důvodu by domácí mazlíčci měli sedět na zadním sedadle. Nejbezpečnější způsob cestování vašeho domácího mazlíčka je v přepravce připoutané k sedadlu bezpečnostním pásem nebo jinou kotvou. Ujistěte se, že je přepravka dostatečně velká, aby se pes mohl postavit, otočit a lehnout si. Můžete také použít bezpečnostní pásy pro mazlíčky, ale ty prokazatelně nechrání mazlíčky při autonehodě.

2. Cesta autem

Než se vydáte na delší cestu, podnikněte s pejskem několik krátkých cest, aby si zvykl na jízdu v autě. Postupně prodlužujte délku těchto kratších cest, abyste se propracovali k cestování se psy na dlouhé vzdálenosti. 

3. Krmení mazlíčka

Tři až čtyři hodiny před odjezdem dejte svému pejskovi lehké jídlo. Během cesty vždy zastavte, abyste pejska nakrmili. Nekrmte ho v jedoucím vozidle. To může pomoci vyhnout se nevolnosti domácích mazlíčků při jízdě autem. 

4. Pes v zaparkovaném autě

Nikdy nenechávejte psa samotného v zaparkovaném autě. Při teplotách vyšších než 70 °C nebo nižších než 35 °C je to bezpečnostní riziko. Kolemjdoucí se však mohou rozhodnout rozbít okno, aby vašeho psa osvobodili, pokud si myslí, že je uvnitř uvězněn při jakékoli teplotě. 

5. Výbava 

Přibalte svému mazlíčkovi cestovní soupravu. Ujistěte se, že obsahuje zdravotní záznamy vašeho mazlíčka, včetně dokladu o nedávném očkování. Vezměte si s sebou běžné krmivo, vodu, léky a misky pro své domácí mazlíčky. Měli byste také přibalit potřeby, které potřebujete k úklidu po svém zvířeti, například sáčky na výkaly a lopatku. Aby byl váš mazlíček během cesty spokojený a zaměstnaný, přibalte mu několik hraček, včetně nových pro oživení a několika starých oblíbených. Nakonec nezapomeňte na lékárničku pro domácí mazlíčky. 

6. Identifikace pejska

Označte svého domácího mazlíčka. Váš mazlíček by měl mít mikročip, ale ujistěte se, že má také obojek s identifikační známkou s vaší adresou a číslem mobilního telefonu. Na delší cesty a dovolenou si pořiďte dočasnou visačku s telefonním číslem destinace, kde budete pobývat, pro případ, že by se váš mazlíček během cestování ztratil. Všechny obojky by měly být ploché a nikdy nepoužívejte na svého psa škrtící obojek.  

7. Jízda v autě

Nenechávejte svého pejska jezdit s hlavou vystrčenou z okna. Nelze popřít, že to některým psům dělá radost a je to roztomilé. V případě kolize nebo v případě, že musíte nečekaně zabrzdit nebo odbočit, však hrozí, že váš mazlíček bude zasažen odletujícími předměty nebo vymrštěn z okna. Pokud se řídíte radou č. 1, nebude to problém, ale stojí za to ji zopakovat. 

8. Dokumenty 

Mějte u sebe důležité doklady svého mazlíčka. Pokud cestujete přes státní nebo mezinárodní hranice, může být kromě dokladu o očkování proti vzteklině vyžadováno i zdravotní potvrzení.

9. Pitný režim

Vezměte si s sebou vlastní vodu nebo svému pejskovi poskytněte balenou vodu. Pití vody z neznámého zdroje může způsobit žaludeční potíže.  

10. Cestovní vybavení

Připravte auto pro svého pejska. Existuje mnoho přepravek, boxů a potahů na podlahu, které chrání váš vůz a zvyšují pohodlí vašeho psa. Pokud se psem často cestujete, možná byste měli do některých z nich investovat.  

Další typy cestování s domácím mazlíčkem

Cestování letadlem. Cestování letadlem může být s domácím mazlíčkem komplikované. Létání se psy představuje riziko pro pejsky s krátkými nosními dutinami, jako jsou buldočci a mopsi. Je u nich větší pravděpodobnost, že budou mít problémy s nedostatkem kyslíku a úpalem. Pokud musíte letět se svým domácím mazlíčkem, zjistěte, zda může cestovat v kabině s vámi. U menších domácích zvířat to může být možnost, ale vyžaduje to předchozí plánování. Nečekejte na poslední chvíli. 

Budete také muset navštívit svého veterináře a vyžádat si zdravotní potvrzení s datem ne starším než 10 dní před cestou. Ujistěte se u letecké společnosti, že máte správný typ přepravky.